👤

Un produs costă 370 de lei. Care este prețul produsului dupa o scumpire de 20%?​

Răspuns :

Răspuns:

444 lei

Explicație pas cu pas:

[tex]\frac{20}{100}[/tex]x370 = 47; 370 + 47= 444 lei

Răspuns:

370+(370×20)/100=

370+7400/100=370+74=444 lei