👤

Calculează cantitatea de substanța si masa hidrogenului care se elimina la interacțiunea a 36g de apă cu:a)un metal monovalent b) un metal divalent ​

Răspuns :

buna!

2M1+ 2H2O = 2M1OH +H2↑M2 + 2H2O = M2(OH)2 +H2↑ in ambele cazuri nH2 = nH2O/2 = 1/2 ·36/18 = 1g n hidroxid=n = 2 in cazul a) m=2•M hidroxid = 1/2 n apa = 1 in cazul b) m=1•M

sper ca te-am ajutat !

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari