👤

Un tricou costa 150 de lei. El se reduce cu 30%. Sa se determine prețul după ieftinire.

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

150-30/100=105 (cel mai ieftin)

30% din 150 = 150 × 30 : 100 = 4500 : 100 = 45 lei ( reducerea )

150 - 45 = 105 lei ( prețul dupa ieftinire )