Răspuns :
În primul rând, este important să înțelegem compoziția sângelui. Acesta contribuie cu 7-8% la masa corporală. Sângele este alcătuit din 55% plasmă și 45% elemente figurate. Plasma, la rândul ei, conține 90% apă și 10% substanțe, dintre care 9% sunt organice și 1% anorganice.
Știind aceste procente, putem începe cu calculul. Persoana are 65 de kilograme, iar sângele este 8% din acest număr, deci :
cantitatea de sânge = [tex]\frac{8}{100} *65 =\frac{520}{100} = 5.2kg[/tex] sânge.
Din aceste 5.2 kilograme, vom calcula 55% pentru a afla masa plasmei.
[tex]\frac{55}{100}*5.2[/tex] = [tex]\frac{286}{100}=2.86kg[/tex] plasmă sangvină.
1% din masa plasmei sunt substanțele anorganice, deci :
[tex]\frac{1}{100}*2,86=\frac{2,86}{100}=0,0286 kg = 28.6g[/tex] substanțe anorganice.
Mai jos ai atașată o schemă vizuală a sângelui.

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Biologie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!