5. Un magazin vinde un lot de 300 de telefoane într-o saptamana. vânzărilor din fiecare zi a acelei săptămâni sunt reprezentate in diagrama de mai jos

Răspuns:
Adunam toate procentele
Explicație pas cu pas:
16%+12%+17%+16%+14%+10% =85
100% -85%= 15%
15% din 300 de telefoane
15/100 ×300= 45
*R=45 DE TELEFOANE*