Se alimentează cu un curent continuu cu intensitatea I=10 A o bobină şi se constată că un voltmetru ideal indică la bornele ei o tensiune U=120 V. Aceeaşi bobină se alimentează apoi cu o sursă de curent alternativ cu tensiunea efectivă U1=U şi frecvența v=50 Hz, astfel că prin bobină se stabileşte un curent electric cu valoarea efectivă I1=6 A. Să se afle: a. Rezistenta bobinei b. Inductanţa bobinei c. Impedanta bobinei la frecventa vi=100 Hz
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!