👤

Un loc în formă de dreptunghi cu lungimea de 96 m, iar lățimea cât jumătate din lungime, a fost înconjurat cu 3 rânduri de sârmă. Câți m de sârmă s-au folosit?​

Răspuns :

Răspuns:

m de sârmă care s-au folosit=864m

Explicație pas cu pas:

Un dreptunghi cu lungimea de 96 m,

iar lățimea cât jumătate din lungime,

l=96:2=48m

a fost înconjurat cu 3 rânduri de sârmă

Perimetrul=96×2+48×2=192+96=288

P×3=288×3=864m