Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
Tensiunea electromotoare poate fi calculată astfel:
t.e.m. = (R + r) x I
unde R este rezistența externă a circuitului (15 ohmi), r este rezistența internă a sursei (0,5 ohmi) iar I este intensitatea curentului prin circuit (2A).
Deci:
t.e.m. = (15 + 0,5) x 2 = 15,5 x 2 = 31 V (volți).
Căderea de tensiune pe circuitul electric exterior este:
t.ext. = R x I = 15 x 2 = 30 V
Putem astfel remarca faptul că, la o intensitate constantă a curentului electric, tensiunea este mai mare dacă rezistența este mai mare. Cu alte cuvinte, tensiunea e direct proporțională cu rezistența electrică.
Vezi şi:
https://brainly.ro/tema/655684 (o problemă similară).
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!