va rog este urgent!!!

Explicație pas cu pas:
[tex]aria = l ^{2} = 500 {m}^{2} \\ l = 10 \sqrt{5 } = 10×2.236 = 22.36 m\\ perimetrul = 4l = 4 \times 22.36 = 89.44 m< 89.5m[/tex]