Dau coroana va rogggg

notam cu t lungimea traseului parcurs in cele 3 zile
1zi: t/2
2zi: t/2:2=t/4
3zi: mai ramane un t/4 care stim ca este 5
deci t/4=5
t=20 km
Răspuns:
Ziua 1 : 50% din drum / jumătate din drum a fost parcurs
Ziua 2 : o jumătate din ziua întâi => 50% ÷ 2 = 25%
Ziua 3 : 100% - 50% - 25% adică 25% din lungimea care a rămas / 5 km
Cum 25% reprezintă 5km putem spune că in prima zi a parcurs 2 × 5 km = 10 km , iar în a doua zi tot 5 km => traseul drumului este de 10 + 5 + 5 = 20 km