👤

2. Pentru elevii unei clase s-au cumpărat 10 dictionare experimente care costă 550 lei, pentru altă clasă s-au cumpărat 10 dicționare și 5 truse de experimente, de acelaşi fel ca primele, care au costat 1150 lei. Află cât au plătit pentru fiecare produs.​

Răspuns :

dacă 10 dicționare au costat 550 de lei rezulta ca un dicționar costa 550/10=55 de lei

dacă 10 dicționare și 5 truse de geometrie costa 1150 rezulta ca 5 truse de geometrie costa 1150-550=600 de lei
o truse de geometrie costa 600/5=120 de lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari