2. Pentru elevii unei clase s-au cumpărat 10 dictionare experimente care costă 550 lei, pentru altă clasă s-au cumpărat 10 dicționare și 5 truse de experimente, de acelaşi fel ca primele, care au costat 1150 lei. Află cât au plătit pentru fiecare produs.
dacă 10 dicționare au costat 550 de lei rezulta ca un dicționar costa 550/10=55 de lei
dacă 10 dicționare și 5 truse de geometrie costa 1150 rezulta ca 5 truse de geometrie costa 1150-550=600 de lei o truse de geometrie costa 600/5=120 de lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!