👤

Mihai a cu cumparat 10 kg de portocale cu 35 lei . cat costa 1 kg de portocale? Dau 20 de puncte si coroana

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

10 kg portocale ....................35 lei

1 kg portocale ......................35:10=3,5 lei

2 kg portocale ......................3,5x2=7 lei