Răspuns :
Răspuns:
700 metri de sârmă
Explicație pas cu pas:
1. Calculăm dimensiunile terenului:
lățimea = (3×6):2 = 9 m
lungimea = 7×9 = 63 m
Perimetrul = 2(9+63) = 2×72 = 144 m
2. Calculăm lungimea terenului unde se montează sârmă:
Din perimetru scădem poarta, pentru că acolo nu se pune sârmă:
144 - 4 = 140 m
3. Calculăm sârma necesară:
Find 5 rânduri de sârmă, rezultatul obținut mai sus se înmulțește cu 5:
140 × 5 = 700 metri de sârmă
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!