👤

O rază de lumină cade perpendicular pe un perete. În calea razei de lumină, la distanța d=1m față de perete, se așează o oglindă plană, astfel încât pata luminoasă se deplasează pe perete pe distanța x=√3 m. Care este unghiul de incidență al razei de lumină cu oglinda?​

Răspuns :

Răspuns:

60°

Explicație:

Am atașat răspunsului figura problemei, cu calculele asociate.

Raza de lumină vine din stânga, orizontal, spre peretele din dreapta, care este vertical. Între rază și perete se pune oglinda înclinată (vezi figura). Unghiul de incidentă se notează cu α, iar unghiul dintre raza reflectată și orizontală se notează cu β.

În triunghiul OAB, care este dreptunghic, putem scrie expresia trigonometrică:

[tex]tg(\beta) = \frac{AB}{OA} = \frac{x}{d} = \frac{\sqrt3}{1} = \sqrt3[/tex]

Tot din desen se observă că 2α + β = 180°

Deci:

[tex]tg(\pi - 2\alpha) = \sqrt{3} = > -tg(2\alpha) = \sqrt3 = > 2\alpha = \frac{2\pi}{3} radiani = 120 grade \\= > \alpha = 60 grade[/tex]

Vezi imaginea USER89547979143
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari