Răspuns :
În primul rând, vom converti milivolții în volți la tensiune, astfel U=0.01V
a) μ = [tex]\frac{1}{ro*n*e}[/tex] (Formula fiind [tex]\frac{v_{d} }{E}[/tex] , E denotând câmpul electric , după care această formulă devine [tex]\frac{E}{ro*n*E}[/tex]) unde e este sarcina electrică elementară ([tex]1,6*10^{-19}[/tex]).
Astfel , ecuația noastră devine : μ=[tex]\frac{1}{1,55*10^{-8}*8,43*10^{8}*1,6*10^{-19}}[/tex]
Efectuând calculele , μ=4,78*[tex]10^{17}[/tex] [tex]\frac{m^{2} }{V*s}[/tex]
b) [tex]v_{d}=u*E=u*\frac{U}{l}[/tex] (viteza de transport ai electronilor)
Înlocuind, obținem 4,78*[tex]10^{17}[/tex]*[tex]\frac{10^{-2}}{1}[/tex] = 4,78*[tex]10^{15}[/tex] [tex]\frac{m}{s}[/tex]
c) t=[tex]\frac{l}{v_{d}}[/tex]
Cum noi am calculat deja viteza de drift/transport, putem calcula : [tex]\frac{1}{4,78*10^{17}} = 2,1*10^{-18}[/tex] secunde, după datele problemei.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!