Răspuns :
Explicație pas cu pas:
5 kg mere.................9 kg portocale................83 lei
2 kg mere..................3 kg portocale...............29 lei /×3
----------------------------------------------------------------------------------
5 kg mere.................9 kg portocale................83 lei
6 kg mere...................9 kg portocale..............87 lei
-------------------------------------------------------------------------
1 kg mere...............................................................4 lei
- 1 kg mere => 4 lei
- 2 kg mere=> 4 lei ×2 = 8 lei
- 29 lei - 8 lei =21 lei
- 21 lei => 3 kg de portocale
- 21 lei : 3 kg de portocale = 7 lei (un kilogram de portocale)
Cat costa patru kg de mere?
4 lei ×4 kg de mare =16 lei
Cat costa patru kg de portocale?
7 lei ×4 kg de portocale =28 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!