👤

presiunea atmosferica=10⁵N/m²
lungimea=120cm
lățimea=80cm
F=?​


Răspuns :

p(presiune)=F(forta)/S(suprafata)

S=L*l=120*80=9600cm^2=0.96m^2

10^5N/m^2=F/0.96m^2

F=10^5N/m^2*0.96m^2

F=100000*0.96

F=96000N

Răspuns: F = 96 000 Newton

Explicație:

stim ca Presiunea = Forta : Suprafata

F = P x S  

     P = 10⁵ N/m² = 100 000 N/m²

     S = L x l = 120 cm x 80 cm = 1,2 m x 0,8 m = 0,96 m²

F = 100 000 N/m² x 0,96 m² = 96 000 N