👤

un corp cu masa M=400g este lansat pe un gram orizontal cu frecare coeficientul de frecare fiind μ=0,1 cu viteza initiala v0=10m/s. sa se afle impulsul corpului dupa T =6s de la inceperea miscarii

Răspuns :

Răspuns:

1,6 kg x m/s

Explicație:

(Probabil ai vrut să scrii "plan orizontal", nu "gram orizontal".)

Orice corp în miscare are un impuls, dat de formula:

[tex]p_{t} = Mv_{t}[/tex]

adică impulsul pt la momentul de timp t este egal cu produsul dintre masa corpului M și viteza lui la momentul t, vt.

In general, momentul inițial al experimentului se consideră t = 0. Deci:

[tex]p_{0} = Mv_{0} = 0.4kg * 10\frac{m}{s} = 4kg\frac{m}{s}[/tex]

Pe măsură ce corpul alunecă, forța de frecare îl încetinește uniform. [tex]F_{f} = \mu Mg[/tex]

adică forța de frecare este produsul dintre coeficientul de frecare μ și apăsarea corpului pe suprafață. Deoarece suprafața este orizontală, apăsarea este chiar greutatea corpului, egală cu produsul dintre masa M și constanta gravitațională [tex]g = 10 \frac{m}{s^2}[/tex].

Legătura dintre forța de frecare și accelerația de frânare este:

[tex]a_{f} = \frac{F_{f}}{M} = \mu g = 0,1 * 10 = 1 \frac{m}{s^2}[/tex]

Legea miscării uniform incetinite este:

[tex]v_{T} = v_{0} - a*T = 10 - 1 * 6 = 4\frac{m}{s}[/tex]

Atunci impulsul la momentul T va fi:

[tex]p_{t} = Mv_{t} = 0,4kg * 4\frac{m}{s} = 1,6 kg\frac{m}{s}[/tex]

Evident, impulsul dupa 6 secunde este mai mic decât impulsul inițial, deoarece corpul a fost frânat prin frecare.