Răspuns :
Pe scurt, raspunsurile sunt:
a). U1max = 12V;
b). U2max = 9V;
c). I1max = 6A;
d). I2max = 3A;
e). Psmax = 45W;
f). Ppmax = 67,5W.
In general, legea lui Ohm pentru un rezistor simplu ("rezistor" sau "rezistenta" este acelasi lucru) este: U = R x I. In cuvinte: caderea de tensiune pe rezistorul R este egala cu valoarea rezistentei sale inmultita cu intensitatea curentului care trece prin el.
Puterea consumata de un rezistor este P = U x I. Daca inlocuim U prin legea lui Ohm, putem scrie aceeasi relatie si: P = R x I x I. Daca inlocuim I (tot prin legea lui Ohm) obtinem: P = U x U / R. Vom aplica aceste doua ultime relatii pentru a rezolva problema.
a). [tex]P_{1} = \frac{U_{1} * U_{1}}{R_{1}} = > U_{1} = \sqrt{P_{1} * R_{1}} = \sqrt{72 * 2} = \sqrt{144} = 12V (volti) maxim[/tex]
b). [tex]P_{2} = \frac{U_{2} * U_{2}}{R_{2}} = > U_{1} = \sqrt{P_{2} * R_{2}} = \sqrt{27 * 3} = \sqrt{81} = 9V (volti) maxim[/tex]
c). [tex]P_{1} = R_{1} * I_{1} * I_{1} = > I_{1} = \sqrt{\frac{P_{1}}{R_{1}}} = \sqrt{\frac{72}{2}} = \sqrt{36} = 6A (amperi) maxim[/tex]
d). [tex]P_{2} = R_{2} * I_{2} * I_{2} = > I_{2} = \sqrt{\frac{P_{2}}{R_{2}}} = \sqrt{\frac{27}{3}} = \sqrt{9} = 3A (amperi) maxim[/tex]
e). Pentru montajul in serie al rezistoarelor, rezistenta totala este Rs = R1 + R2 = 2 + 3 = 5 ohmi. Aplicand o tensiune U peste montajul in serie, obtinem un curent I, dat de legea lui Ohm: Us = Rs x Is. Acest curent Is trece si prin R1, si prin R2. Prin urmare, el trebuie sa fie mai mic sau egal cu I1max si cu I2max (calculate la punctul anterior). Obtinem deci: Is ≤ 3A. Valoarea maxima este: Is = 3A. Atunci putem scrie puterea maxima Ps = Rs x Is x Is = 5 x 3 x 3 = 45W (watti) maxim.
f). Pentru montajul in paralel al rezistoarelor, rezistenta totala este Rp = R1 x R2 / (R1 + R2) = 2 x 3 / (2 + 3) = 6/5 = 1,2 ohmi. Tensiunea maxima ce poate fi aplicata la bornele montajului in paralel este egala cu minimul dintre U1max si U2max (calculate anterior). Prin urmare, Up = 9V. Atunci puterea maxima ce se obtine este Pp = Up x Up / Rp = 9 x 9 / 1,2 = 81 / 1,2 = 67,5W (watti) maxim.
Pentru legea lui Ohm, vezi si: https://brainly.ro/tema/889225
Pentru puterea electrica, vezi si: https://brainly.ro/tema/6753442
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!