Răspuns: vaporul ajunge la ora 12 in Portul Mangalia
Explicație:
Intr-o ora, cele doua vase au parcurs intreaga distanta.
distanta parcursa de fiecare este :
vapor = > d₁ = v₁ t
salupa => d₂ = v₂ t
v₂ = 3v₁ => d₂ = 3v₁ t
d₁ / d₂ = v₁t / 3v₁t = 1/3
= > distanta parcursa de salupa este de 3 ori mai mare decat cea parcursa de vapor.
---V-><- S
C |-------X--------|--------|-------| M
vaporul a parcurs un sfert din distanta intr-o ora, rezulta ca pentru celelalte 3/4 din distanta va avea nevoie de inca 3 ore
timpul total = 1 ora + 3 ore = 4 ore, va sosi la ora 8:00 + 4:00 = 12:00