Răspuns: n =1,36
Explicație:
viteza luminii are valoarea maxima in vid = c = 3 x 10⁸ m/s.
In orice alt mediu transparent, lumina are o viteza mai mica
in apa, viteza luminii = v = 220 000 000 m/s = 2,2 x 10⁸ m/s
indicele de refracție reprezintă raportul dintre c si v si se observa ca nu poate avea o valoare mai mica de 1 [ c este mai mare decat v in orice situatie]
n = c : v = 3 x 10⁸ m/s : 2,2 x 10 ⁸ m/s = 3 : 2,2 = 1,36