Răspuns: L = 15 000 J
Explicație:
Lucrul mecanic = Forta x deplasarea
Forta = greutatea corpului = mg
deplasarea = diferenta de inaltime = 20 m - 0 m = 20 m
L = mgh
m = 150 kg
g = 10 m/s²
h = 10 m
L = 150 kg x 10 m/s² x 10 m = 15000 kg m² /s² = 15000 J
[ J = kg m²/s² ]