Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
Zn Br2 bromura de zinc 1 atom Zn, 2atomi Br
ZnO oxid de zinc 1atom Zn , 1 atom O
Zn(NO3)2 azotat de zinc 1atom Zn , 2 atomi N, 6 O
ZnCO3 carbonat de zinc 1 Zn, 1 C , 3 O
Zn(OH)2 hidroxid de zinc 1 Zn , 2 O , 2 H
MgBr2 bromura de magneziu 1 Mg, 2 Br
MgO oxid de magneziu 1Mg , 1 O
Mg(NO3)2 azotat de magneziu 1 Mg, 2 N , 6 O
MgCO3 carbonat de magneziu 1 Mg , 1 C , 3 O
Mg(OH)2 hidroxid de magneziu 1 Mg, 2 O , 2 H
Mg (NO3) 2
M= 24 + 2.14 + 6.16=148----> 148g/moli
m= n . M
m= 3moli .148g/moli= 444 g Mg(NO3)2
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!