👤

Электроплита подключена к источнику тока с рис. 1 напряжением 220 В. За 20 мин. она выделяет количество теплоты, равное 1,05 МДж. Определите силу тока, мощность плиты и стои мость потребленной электроэнергии (тариф = 1,60 леев/kBT*ч)​

Răspuns :

I=P

_

U

P - мощность

U - напряжение ( 220 В )

P = 

A - работа ( 1,05 МДж = 1050000 Дж )

t - время ( 20 мин = 1200 с )

P =  = 875 Вт 

I =  = 3,9772 A 

E = P * t = 875 * 0,3 ч = 262,5 Вт * ч = 0,2625 кВт * ч * 1,60 = 0,42 руб 

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari