Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
8g CuO
react. cu o sol. HCl , c= 15%
ms HCl
c sol. finale
8g xg yg zg
CuO + 2HCl = CuCl2 + H2O
80g 2.36,5g 135g 18g
x= 8 . 73 : 80= 7,3g HCl (md)
ms= md.100 : c
ms= 7,3 .100 : 15=48,66 g sol . HCl
c= md .100 : ms
md este CaCl2 =y
y= 8 .135 : 80= 13,5 g CaCl2
ms= md + mH2O ( z) + mapa din sol. de HCl
mapa din sol. de HCl---->mapa= ms - md
mapa= 48,66 - 7,3 = 41,36g
z= 8 . 18 : 80= 1,8g H2O
mapa total= 41,36 + 1,8=43,16g H2O
ms= 13.5 + 43,16=56,66 g sol.
c= 13,5 .100 : 56,66=23,82%
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!