Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
Energia mecanică totala a unui corp în câmpul gravitațional este o mărime scalară constantă, dacă nu există frecare. Ea se compune din energie cinetică și energie potențială. Dacă există frecare, forța de frecare va diminua energia mecanică a corpului.
a. [tex]E_{A} = mgh + \frac{mv_{A}^2}{2} = mgh + 0 = mgh = mgR = 0.2*10*1 = 2 J[/tex]
Deci energia mecanică totală în punctul A este suma dintre energia potențială m×g×h (aici înălțimea h este chiar raza R) și energia cinetica (zero, deoarece e în repaus).
b. [tex]E_{cineticB} = \frac{mv_{B}^2}{2} = \frac{0.2*4^2}{2} = 1,6 J[/tex]
Energia cinetica are formula de mai sus (jumătate din produsul dintre masă și pătratul vitezei).
c. [tex]E_{A} - L_{AB} = E_{B}; E_{A} = 2J; E_{B} = E_{cineticB} = 1,6J = > L_{AB} = 0,4J[/tex]
Lucrul mecanic al forței de frecare este diferența dintre energia mecanică totală în A și energia mecanică totală în B. In A avem doar energie potențială, iar în B doar energie cinetică.
d. Intre punctele B și C, corpul are o mișcare rectilinie uniform încetinită, pe orizontală. Forța de frecare frânează corpul până îl oprește. Lucrul mecanic al forței de frecare este produsul dintre forța și distanța până la oprire, iar forța de frecare este produsul dintre coeficientul de frecare și greutatea corpului.
[tex]\mu * m * g * dist_{ab} = \frac{mv_{B}^2}{2} = > \mu = \frac{0,2 * 4^2}{2*0,2*10*4} = 0,2[/tex]
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!