Răspuns :
Răspuns: masa cupru ≈ 23 g
Explicație:
masa de cupru = densitate cupru x Volum cupru
Ne imaginam o sfera cu diametrul de 5,75 cm - din cupru
Ne imaginam ca decupam din aceasta sfera o sfera mai mica, cu diametrul de 5,7 cm .
Ce ramane este sfera din problema,
Volumul sferei "mari" cu diametrul de 5,75 cm este
V₁ = 4 π R³ / 3
Volumul sferei mai mici ( golul interior) :
V₂ = 4 π r³ / 3
Volum de cupru = 4 π R³ / 3 - 4 π r³ / 3 = ( R³ - r³) 4π /3
R = 5,75cm : 2 = 2,875 cm R³ = 23,7636 cm³
r = 5,7 cm : 2 = 2,85 cm r³ = 23,149125 cm³
R³ - r³ = 0,614475 cm³
Volum cupru = 0,614475 cm³ x 4 π/3 = 2,572602 cm³
masa cupru = ρV = 8,93 g /cm³ x 2,572602 cm³ ≈ 23 grame Cupru
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!