👤

5 kg de mere costa 17,5 lei. Cât costă 7,5 kg de mere? ​

Răspuns :

Răspuns:

131 de lei atata costa cele 17,5 kg mere

Răspuns:

5kg mere............17,5 lei

7,5kg mere........x lei

x = 17,5*7,5 supra 5

x= 221,25 supra 5