👤

De capatul inferior al unui resort care are constanta elastica =2N/cm se atarna un corp cu masa de 400grame.Deseneaza figura,calculeaza forta deformatoare,calculeaza forta elastica , lungimea finala a resortului daca latimea este de 5cm,si delta latime.

dau coroană repedee ​


Răspuns :

Răspuns:

F = 4N; Δx = 2cm; x_final = 7cm

Explicație:

1. Forța deformatoare este chiar greutatea corpului. F = m × g = 0.4kg × 10 N/kg = 4N (m este masa, iar g este constanta gravitaționala)

2. Legea deformărilor elastice spune asa: F = k × Δx, adică forța deformatoare F provoacă o deformare Δx direct proporțională cu constanta elastică k a resortului.

3. Din 2. rezulta Δx = F ÷ k = 4 N ÷ (2 N/cm) = 2 cm

4. Lungimea totala a resortului va deveni x_final = x_inițial + Δx = 5 cm + 2 cm = 7 cm

5. Forța elastica este egala cu forța deformatoare și de sens opus.

6. Figura este atașată răspunsului.

Vezi imaginea USER89547979143
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari