Răspuns: Δl = 20 cm = 0,2 m
Explicație:
stim ca energia potentiala elastica inmagazinata in resort este
Ep = k(Δl)²/2 k = constanta elastica si Δl = alungirea
(Δl)² = 2Ep : k
Ep = 0,4 J
k = 20N/m
(Δl)² = 2 x 0,4 J : 20 N/m = 0,04 m²
Δl = √(0,04m²) = 0,2 m = 20 cm