👤

4, Un aparat electric are notat pe placuta valorile nominale la care functioneaza U=220V si I=5A Se cere : a,puterea electrica a aparatului

b.energia electrica consumata de aparat intr-o ora
b ul plss urgent dau coroana​


Răspuns :

1100 W si 3,96 MJ

P = U×I = 220V×5A = 1100 W

W = U×I×t = 1100W×3600s = 3960000 J = 3960kJ = 3,96 MJ

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari