👤

Un călător a mers 3 ore cu trenul şi 8 ore cu automobilul, parcurgând în total 670 km. Viteza automobilului este cu 15 km/h mai mare decât viteza trenului. Câți kilometri pe oră a făcut trenul şi câți kilometri pe oră a făcut automobilul?​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

trenul..3 ore

automobilul 8ore +(15×8=120km)

total traseu...670 km

670-120=550 km

550:11=50 km

Cati km pe oră a făcut trenul?

50 km pe oră.....(.50×3ore=150kmparcursi cu trenul)

Cati km pe oră a făcut cu automobilul?

50+15=65km pe oră. (65×8ore=520 km parcurși cu automobilul)

probă:150+520=670 km totali

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari