👤

3,Printr-un rezistor al unui circuit electric trece un curent cu intensitatea I = 10A Daca caderea de tensiune la capetele rezistorului este de U = 2V , determinati rezistenta acestui rezistor !​

Răspuns :

Răspuns:

0,2Ω

Explicație:

se dă:

I=10A

U=2V

să se afle

R-?

rezolvare:

R=U/I

R= 2V/10V= 0,2Ω.

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari