👤

O pereche de pantofi costă 250 lei. Determinați prețul după o ieftinire cu 10% urmata de o creştere cu 4%


Răspuns :

Răspuns:

10/100 din 250lei =10x25/10=250/10=25

250-25=225

4/100 din 225=900/100=9

225+9=234

Răspuns:

234 lei

Explicație pas cu pas:

[tex]\frac{10}{100}250=25 lei[/tex]  => 250-25=225 lei= prețul după ieftinire

[tex]\frac{4}{100}225=\frac{1}{25}225=\frac{225}{25}=9 lei[/tex] => 225+9=234 lei= prețul după scumpire

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari