👤

un grup de turisti a plecat in excursie spre manastirea vladimiresti cu autocarul. stiind ca viteza medie de deplasare a autocarului a fost 35km/h, iar durata deplasarii a fost de 4 ore afla distanta parcursa. Ajutor dau coroana​

Răspuns :

Răspuns: distanta = 140 km

Explicație:  

stim viteza medie = 35 km/h

        durata deplasarii = 4 h

viteza = distanta : timp

distanta = viteza x timpul deplasarii

d = vt = 35 km/h x 4 h = 140 km