👤

Sp 3. Daca 4 kg de mere costă 12 lei, atunci 7 kg de mere de aceeaşi calitate costa a) 21 lei; b) 16 lei c) 28 lei; d) 19 lei.​

Răspuns :

Răspuns:

21 lei

Explicație pas cu pas:

4 kg........12 lei

1kg............12:4=3 lei

7kg............7x3=21 lei

Răspuns:

Bună!

_____________

4kg de mere .................. 12 lei

7kg de mere .................. x lei

Regula de 3 simplă:

4/7 = 12/x

x= 7×12/4

x= 84/4

x= 21 lei

Sper te-am ajutat! Succes!

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari