Răspuns :
Răspuns: a) Adancimea bazinului = 10 metri
b) Forta de apasare asupra cochiliei = 100 Newton
Explicație:
Datele problemei :
P = 100 kPa = 100 000 Pa = 100 000 N/m² [ 1 Pa = 1 N/m² ]
ρ = densitatea apei = 1000 kg /m³
g = 10 N/kg
trebuie sa aflam
a) adancimea h la care se masoara presiunea P
Presiunea apei P = ρgh
h = P : (ρg)
densitatea apei = 1000 kg /m³
g = acceleratia gravitationala = 10 N /kg
h = 100 000 N/m² : ( 1000 kg /m³ x 10 N/kg) = 10 m
b) Presiunea actioneaza in mod egal pe fundul bazinului
P = F : S
F = forta de apasare
S = suprafata pe care actioneaza forta F
F = P x S
P = 100 000 N/m²
S = 10 cm² = 0,001 m²
F = 100 000 N/m² x 0,001 m² = 100 Newton
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!