Răspuns :
avem marime direct proportionala. adica ambele valori cresc
ar mai fi fost si o solutie 2. imparteai 17.5 la 5 si aflai pretul pe un kg si apoi inmulteai cu 7,5kg

Răspuns:
17,5:5=3,5 costa un kg
3,5:2=1,75 costa un jumătate de kg
3,5×7=24,5 costa 7 kg
24,5+1,75=26,25 casta 7,5 kg.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!