Răspuns :
Răspuns: S = 0,01 m² = 100 cm²
Explicație:
aria sectiunii transversale este paralela cu bazele si egala cu ele. Rezulta ca aceasta arie este data de Volum : inaltime
inaltimea o stim = 10 cm
Volumul il aflam pornind de la densitate si masa
ρ = m : V
V = m : ρ = 8,9 kg : 8900 kg/m³ = 0,001 m³
V = aria sectiunii x inaltimea
aria sectiunii = V : h
V = 0,001 m³
h = 10 cm = 0,1 m
A = 0,001 m³ : 0,1 m = 0,01 m² = 100 cm ²
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!