👤

daca 2 kg de mere costa 8 lei, atunci 7 kg de mere costa.......lei

Răspuns :

Răspuns:

8:2=4 lei costa un kg

7×4=28 lei costa 7 kg

SALUT!

1.Cât costă un kg de mere?

8:2=4 lei kg

2.Cat costa 7 kg de mere?

7×4=28lei 7 kg