Răspuns :
Răspuns:
h=20m
masa m=0,5kg
L=?
relații de calcul lucru mecanic
L=forța × distanță
L=F×d
L=F× h
greutatea G = masa× accelerație gravitaționale
G=m×g
g=9,81N/kg
s a aproximat la valoarea g =10 N/Kg
Calculezi matematice
G = 0,5 × 10= 5N
greutatea totală Gt =G1 +G2
G1 =5 N
G2 =100N ,greutatea lanțului
Gt = 5+100=105N
distanță totală, dt = d+ d
d=20 m
dt =20+20= 40 m
lucru mecanic
L=Gt× dt
Lt=105 × 40 = 4 200J, jouli
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!