Răspuns :
Răspuns:
800kg
Explicație:
OBS!!!
Pentru că volumul acetilenei este exprimat în metri cubi (respectiv L), vom lucra în kg. Dacă ar fi fost exprimat în mL, am fi lucrat în g.
m 224
CaC2 + 2H2O - - - - - - > C2H2 + Ca(OH)2
64 22,4
(am trecut pe reacție volumul de acetilena: '' formează 224 m de acetilena'')
Calculam masa de carbid (pura)
Mcarbid=64 kg/kmol
Scoatem m de pe reacție:
[tex]m = \frac{224 \times 64}{22.4} = 640 \: kg \: carbid \: pur[/tex]
Scoatem din puritate masa de carbid necesară, adică masa impura de carbid
[tex]p = \frac{masa \: pura}{masa \: impura} \times 100[/tex] (am notat cu p puritatea)
=> [tex]masa \: impura = \frac{masa \: pura \times 100}{p} [/tex]
[tex]masa \: carbid = \frac{640 \times 100}{80} = 800kg[/tex]
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!