Răspuns :
Răspuns:
m=12g=0,012 kg
densitatea=masa/volum
volum=masa/densitate
V=0,012/1200=0,00001 m³
Explicație:
Răspuns: Volum = 10 cm³ = 0,00001 m³
Explicație:
stim ca densitatea = masa : Volum
Volumul = masa : densitate
m = 12 g
ρ = 1200 kg /m³ = 1,2 g /cm³
V = m :ρ = 12 g : 1,2 g /cm³ = 10 cm³ = 0,00001 m³
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!