👤

Un obiect de 100 de lei se ieftinește cu 10% , iar apoi noul preț se scumpește cu 10% . Diferența dintre prețul

inițial și prețul final este de:


a) 0 lei

b) 1 leu

c) 10 lei

d) 2 lei

Va rog repede !​


Răspuns :

răspunsul corect este b) 1 leu

Explicație pas cu pas:

[100-(100:10)=100- 10= 90

90+(90:10)= 90+9=99