Domnul Ionescu a cumparat de la magazin 3,6 kg de mere, 2,4kg de portocale si un dovleac de 1,75 kg. Preturile acestora erau afisate la raft, asa cum se arata in imaginile de mai jos
Mere per kg 2,45 lei portocale per kg 3,65 lei dovleac per kg 0,80 lei
a) Cat a costat fiecare produs? b) Cat a platit in total domnul Ionescu pentru produsele cumparate daca le-a si ambalat intr-o punga de 0,35 lei?
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!