Răspuns :
Răspuns: ΔEp = 24,3 J
Explicație:
variatia energiei potentiale este ΔEp = Ep₂ - Ep₁
ΔEp = mgh₂ - mgh₁ = mg(h₂ - h₁)
masa corpului = densitate x volum
densitate aluminiu = 2700 kg /m³
Volum = 0,1 m x 0,12 m x 0,25 m = 0,003 m³
g = acceleratia gravitationala ≈10 N/kg
Δh = h₂ - h₁ = 30 cm = 0,3 m [ diferenta de inaltime ]
m = 2700 kg /m³ x 0,003 m³ = 8,1 kg
h₂ - h₁ = 30 cm = 0,3 m
ΔEp = 8,1 kg x 10 N/kg x 0,3 m = 24,3 J
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!