👤

Alina avea 65 de lei.ea cumpara 3kg de mere a cate 5 lei kilogramul si 2 kg de pere a cate7 lei kilogramul​

Răspuns :

Răspuns:

3 kg de mere = 3 x 5 = 15 lei

2 kg pere = 2 x 7 = 14 lei

deci Ana ramane cu 65-(14+15) = 36 lei

si a cumparat 5 kg de fructe-n total

Explicație pas cu pas:

  • ca sa aflam cu cati bani ramane calculam cat costa toate kg de fructe-n total si dupa scadem din bani ei si ramane cu 36 lei si a cumparat in total 5 kg de fructe

Vezi imaginea LILALEXPUMP4
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari