👤

460 g de sodiu reactioneaza cu bromul si formeaza bromura de sodiu. Cate grame de sare se obtin?​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

460g Na

react. cu Br2

masa de sare

460g                  xg

2Na  +  Br2  =  2NaBr

2.23g                  2.103g

x= 460 . 206 : 46=2060 g NaBr

n= m : M

n= 2060g : 103g/moli= 20 moli NaBr

M NaBr= 23 + 80=103----> 103g/moli