👤

O firmă cu 300 de salariați obține o producție de 6000 de bucăți. Câți salariați trebuie sa mai angajeze firma pentru a dubla producția, în condițiile în care productivitatea medie a muncii crește cu 20%?

Răspuns :

Răspuns:

trebuie să mai angajeze 200 salariați

Explicație:

productivitatea actuală:

6000 : 300 = 20 bucăți / muncitor

după creșterea cu 20%:

20 · 120 / 100 = 24 bucăți / muncitor

producția dublă:

6000 · 2 = 12000 bucăți

muncitori care produc 12000 bucăți:

12000 : 24 = 500

muncitori care trebuie angajați:

500 - 300 = 200

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Studii sociale. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari