👤

În cât timp un motor cu puterea 20KW efectuează un lucrul mecanic de 200J?


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

puterea ne arata cat lucru mecanic se efectueaza in unitatea de timp,adica intr-o secunda

deci P=L/t

t=L/P=200/20000=1/100=0,01s

20kw=20000w

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari